Techniki Wytwarzania

W naszej firmie proces odlewniczy podzielony jest na cztery podstawowe etapy które stanowią o jakości wykonywanych odlewów.

Projektowanie form odlewniczych

Wykonywanie form odlewniczych
Wykonywanie form odlewniczych

Wykonanie projektu formy lub modelu odlewniczego to początek całego procesu produkcji odlewów, dlatego jakość i precyzja ich wykonania stanowi często o ostatecznej jakości i formie produktu. Firma stosuje systemy CAD na etapie projektowania form, które następnie po konwersji CAM są wykonywane w nowoczesnej narzędziowni.

Obróbka form odlewniczych
Obróbka form odlewniczych

Wykonawstwo modeli odlewniczych

Wykonywanie modelu metodą CNC
Wykonywanie modelu metodą CNC

Przygotowanie i wykonawstwo omodelowania jest uwarunkowane  typem planowanej produkcji. Do produkcji jednostkowej i małoseryjnej odlewów średnich i dużych wg wymiarów gabarytowych oraz ich masy wykonuje się modele drewniane, do odlewów małych wykonuje się modele z drewna i tworzyw sztucznych oraz żywic.

Odlew na bazie modelu
Odlew na bazie modelu
Model odlewniczy
Model odlewniczy

Odlewnia aluminium –  metody wytwarzania

Odlewnia metali Adjatech
Odlewnia metali Adjatech

Odlewanie aluminium to znana ale coraz częściej stosowana metoda technologiczna przy produkcji wyrobów i półwyrobów ze względu na swoją wszechstronność. Z tego względu odlewnia aluminium to główny kierunek działalności firmy. Firma dysponuje całym parkiem maszyn odlewniczych, posiada możliwości przetopu 3 tony metalu / dobę w nowoczesnych piecach i przede wszystkim zatrudnia najwyższej klasy fachowców z wieloletnim stażem i niezbędną wiedzą odlewniczą.


Odlewanie w formach piaskowych 

Odlewnictwo metali formowanie
Odlewnictwo metali formowanie

Odlewy z form piaskowych to najczęściej elementy konstrukcyjnie masywne powyżej 6-7mm grubości ścinaki, dedykowane produkcji krótkoseryjnej lub testowej. Regularnie wykorzystujemy tą technikę by wykonać dla klienta detal prototypowy, będący wzorcem do produkcji seryjnej.

Zakład posiada możliwości produkcyjne do wykonywania odlewów aluminiowych w formach piaskowych  do wagi 300 kg i gabarytów 1,5m3. Tą metodą wykonywane są odlewane elementy ogrodowe, odlewane części  krzeseł, odlewane części motoryzacyjne do samochodów zabytkowych, odlewy dla maszyn rolniczych, odlewy części maszyn poligraficznych.

Odlewy piaskowe wykonywane są z modeli gipsowych dostarczonych przez klienta oraz drewnianych modeli odlewniczych, które przygotujemy zgodnie z rysunkiem lub projektem klienta.


Odlewanie w kokilach

Zalewanie formy kokilowej
Zalewanie formy kokilowej

Pomimo iż koszt przygotowania kokili jest wyższy, metoda ta zapewnia szybszy cykl produkcyjny a żywotność formy umożliwia wykonywanie serii produkcyjnych do 20 tyś. detali z jednej formy. Dzięki własnemu zapleczu konstrukcyjno – technologicznemu, nowoczesnej narzędziowni i możliwościom produkcyjnym oferowane przez naszą odlewnię narzędzia są proponowane w rozsądnych cenach i czas realizacji projektu jest zawsze precyzyjnie określony. W ślad za tym idzie terminowość wykonywanych zleceń.


Obróbka mechaniczna odlewów

Obróbka odlewów aluminiowych
Obróbka odlewów aluminiowych

Ze względu na coraz częstsze życzenia klientów na otrzymywanie gotowego wyrobu odlewnia jest wyposażona w park maszynowy umożliwiający wykonanie operacji obróbczych w zakresie toczenia, frezowania, cięcia oraz wiercenia i gwintowania otworów.

Ponieważ niektóre stopy aluminium wymagają specjalnie dedykowanych narzędzi dokładne określenie możliwości obróbki mechanicznej odlewów aluminiowych firma przygotowuje na indywidualne zapytanie. Obróbkę mechaniczną wykonujemy w oparciu o dokumentację STP.


Wykańczalnia

Szlifowanie aluminium
Szlifowanie aluminium

W zależności od życzenia klienta zakład wykonuje operacje wykańczające i oczyszczające odlewy aluminiowe i odlewy mosiężne. Polega to głównie na wybijaniu odlewów z form, odcinaniu zalewek oraz nadlewów, szlifowaniu i piaskowaniu odlewów. Większość operacji wykonywana za pomocą pras, pił i szlifierek obcinających, chociaż bardzo często odlewy wykańczane są ręcznie z pomocą narzędzi pneumatycznych i elektrycznych.