Technologie

W naszej firmie proces odlewniczy podzielony jest na cztery podstawowe etapy:

Modelarnia

Wykonanie modelu odlewniczego to początek całego procesu produkcji odlewów, dlatego jakość i precyzja wykonania modeli stanowi często o ostatecznej jakości i formie produktu.

Model odlewniczy
Model odlewniczy

Omodelowanie jest dostosowane do typu planowanej produkcji. Do produkcji jednostkowej i małoseryjnej odlewów średnich i dużych wg wymiarów gabarytowych i masy wykonuje się modele drewniane, do odlewów małych wykonuje się modele z drewna i tworzyw sztucznych oraz żywic.

Odlew z modelu
Odlew z modelu

Odlewnia

Odlewanie aluminium to znana ale coraz częściej stosowana metoda technologiczna przy produkcji wyrobów i półwyrobów ze względu na swoją wszechstronność. Z tego względu odlewnia aluminium to główny kierunek działalności firmy.

Procesy odlewnicze
Procesy odlewnicze

Zakład wykonuje odlewy aluminiowe w formach piaskowych stosowane w produkcji małoseryjnej o wadze do 40 kg oraz odlewy aluminiowe w formach metalowych stosowane w produkcji średnioseryjnej o wadze do 10 kg.

Zalewanie formy
Zalewanie formy

Obróbka mechaniczna odlewów

Ze względu na coraz częstsze życzenia klientów na otrzymywanie gotowego wyrobu odlewnia jest wyposażona w park maszynowy umożliwiający wykonanie operacji obróbczych w zakresie toczenia, frezowania, cięcia oraz wiercenia i gwintowania otworów.

odlewy klap aluminiowe
Surowe odlewy

Ponieważ niektóre stopy aluminium wymagają specjalnie dedykowanych narzędzi dokładne określenie możliwości obróbki mechanicznej odlewów aluminiowych firma przygotowuje na indywidualne zapytanie. Obróbkę mechaniczną wykonujemy w oparciu o dokumentację CAD.


Wykańczalnia

W zależności od życzenia klienta zakład wykonuje operacje wykańczające i oczyszczające odlewy aluminiowe i odlewy mosiężne. Polega to głównie na wybijaniu odlewów z form, odcinaniu zalewek oraz nadlewów, szlifowaniu i piaskowaniu odlewów.

surowe odlewy aluminiowe
Surowe odlewy aluminiowe

Większość operacji wykonywana za pomocą pras, pił i szlifierek obcinających, chociaż bardzo często odlewy wykańczane są ręcznie z pomocą narzędzi pneumatycznych i elektrycznych.